Online mediacia

Online mediácia: Prečo? Pre koho? Ako?

Situácia s koronou nám pomaly odznieva a s tým je spojené aj uvoľňovanie opatrení, ktoré nám umožňuje sa opäť začať stretávať osobne, zoči-voči. Môže sa preto zdať zvláštne, že článok o online mediácii píšem práve teraz. Treba si však uvedomiť, že online mediácia nemusí dobre slúžiť len počas obdobia karantén a sociálneho dištancovania sa, ale môže mať platný prínos aj inokedy. Koniec koncov, posúďte sami.

Prečo online mediácia?

Odpoveď na túto otázku je pomerne jednoduchá: pretože aj tak sa to dá robiť. 

Je možné, že niektorým ľuďom sa to bude zdať neprirodzené, riešiť spory takto “neosobne”, no dnešná doba si vyžaduje skúšať aj nové prístupy. Okrem toho som presvedčený, že mnoho ľudí po vyskúšaní zistí, ako môže aj online mediácia prebiehať úplne prirodzene.

A taktiež, keď už sa rieši online aj škola alebo práca, prečo nie aj mediácia.

Pre koho môže byť online mediácia určená?

V súčasnej situácii mi napadajú dve skupiny ľudí. Tou prvou sú tí, ktorí aj napriek uvoľňovaniu situácie preferujú z rôznych dôvodov opatrnosť.

Druhou skupinou sú ľudia, pre ktorých môže byť, časovo alebo kvôli vzdialenosti bydliska, náročné dostaviť sa na mediáciu osobne. Napríklad, keď sa dvaja ľudia rozvedú a jeden z nich sa odsťahuje niekam ďaleko, ale ešte stále si potrebujú doriešiť dohodu o starostlivosti o dieťa alebo delenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Prípadne dve firmy, každá z iného konca krajiny, ktoré potrebujú vyriešiť vzájomný obchodný spor.

Ako online mediácia funguje?

Pre online mediáciu je možné využívať rôzne aplikácie, ktoré umožňujú videovory – ako napríklad Zoom, Skype, Google meet a iné. Výhodou videohovorov je, že mediátor a účastníci sa môžu spolu vidieť, ako keby boli prítomní na osobnej mediácii. Ak s týmito aplikáciami nemáte skúsenosti, nemusíte sa ničoho obávať, ich používanie je pomerne jednoduché a človek to ľahko a rýchlo zvládne. 

Ďalší spôsob je využívanie emailovej komunikácie, avšak v tomto prípade je potrebné počítať s tým, že mediácia bude prebiehať pomalšie. Nebude tu priamy osobný kontakt, ktorý môže byť niekedy veľmi nápomocný a taktiež pri písomnej konverzácii nemôžeme sledovať neverbálnu komunikáciu, ktorá nám pomáha lepšie rozumieť, ako ľudia danú situáciu vnímajú a prežívajú. 

Je možné využívať aj klasické telefonovanie, napríklad pre potreby konzultácií, kedy neprebieha samotná mediácia, ale ľudia sa potrebujú len poradiť. Prípadne pre potreby kyvadlovej mediácie, ktorá znamená, že mediátor sa nerozpráva so stranami naraz, ale oddelene, teda vždy len s jednou alebo druhou stranou. 

To, aký spôsob komunikácie sa pre potreby mediácie vyberie, záleží vždy na dohode medzi mediátorom a stranami sporu. Netreba sa takéhoto prístupu báť. Ak váhate, pokojne kontaktujte niektorého z mediátorov a mediátoriek a konzultujte situáciu s nimi.

Administratíva

S mediáciou sa spája aj istá administratíva, ktorú je nutné urobiť. Na začiatku je povinnosť podpísať medzi mediátorom a stranami dohodu o začatí riešenia sporu mediáciou a povinnosť vykonať zápis do knihy mediácií, ktorou disponuje mediátor. Alebo sa dá namiesto zápisu do knihy mediácií využiť možnosť uloženia dohody o začatí mediácie do notárskeho registra. 

Túto administratívu je možné vykonať napríklad tak, že mediátor pripraví všetky potrebné dokumenty a so stranami si ich prepošlú poštou na podpisy. Tento spôsob zabezpečí, aby bolo všetko v tradičnej papierovej forme, ale zároveň je časovo náročnejší a zahŕňa dodatočné poštové náklady.

Druhým spôsobom je možnosť poslať dokumenty emailom a podpísať ich elektronicky. Elektronické podpisovanie je už možné využívať aj v dnešnej dobe. Opäť, netreba sa toho báť, je to o porade a dohode medzi mediátorom a stranami. 

V prípade, ak je vám aj po prečítaní tohto textu stále niečo nejasné alebo máte dodatočné otázky, neváhajte ma kontaktovať, či už telefonicky alebo emailom, rád vám všetko vysvetlím. Ďalšie informácie o mediácii nájdete v mojich predchádzajúcich blogoch alebo na podstránke Mediácia.